
Příroda v nás: příroda a duševní zdraví
Cílem konference je seznámení odborné i široké veřejnosti s tématem přírody a duševního zdraví a příležitostí, které toto propojení skýtá. Tentokrát jsme si pro vás připravili DVĚ události, které se mohou stát JEDNOU.
Ve čtvrtek 20.10. 2022 v Rezidenci primátora půjde o rozčechrání tématu a Meet & Greet.
V pátek 21.10.2022 na Staroměstské radnici se koná celodenní konference.

Interdisciplinární konference je platformou, kde se příroda potkává s duševním zdravím. Zaměříme se i na změnu chování v oblasti péče o své duševní zdraví a péče o přírodu. Naším cílem je diskutovat o způsobech podpory blahobytu našeho lidského a environmentálního zdraví zaměřených na řešení.

Udržitelnost ať environmentální, tak duševní bude předmětem jednotlivých bloků:
- Vědecká část s výzkumy - vliv přírody na psychiku člověka. Vzájemný vztah člověka a přírody.
- Terapeutická práce v přírodě.
- Vznikne asociace sdružující aktivity v oblasti přírody a duševního zdraví.
Témata konference
- State-of-art: využití přírody ve zdravotnictví
- Příroda a práce s dětmi s traumatem
- Eko-arte terapie
- Psychoterapie a koučování za chůze (walk'n'talk)
- Imaginace v přírodě
- Metafora cesty v životě


Program (čtvrtek 20.10.2022)
Přivítání
Adam Táborský: Zahájení
Keynote
Ivan Rynda: Rozloha světa a naše místo v něm
Martina Holcová: Lesní mysl
Lilia Khousnoutdinová: Příroda jako hybatel změny
Marek Vich: Všímavost k druhým
Diskuzní kruhy
Eko-arteterapie: Práce s artefaktem: Jana Merhautová
Zalesnění mysli: Martina Holcová & Barbora Hernychová
Meet & Greet
Ukončení networkingu
Program (pátek 21.10.2022)
Přednášky
Vladimír Kmoch: Zahradní terapie v neuropsychiatrii
Marijana Štefančíková: Metafory v krajiě a v arteterapii
Přednášky
Marin Skála: Imaginace v přírodě
Anna Hogenová: Příroda zachraňuje!
Eric Pfeifer: Theory, practice, and reasearch in the field of walk and talk psychotherapy
Moderovaná debata
Martin Ritter: Proti antropologické indiferenci
Adam Táborský: Cesta chůze
Workshopy
Tereza Hausmanová: Jógou k sobě
Kasia Korda: Práce s tělem v přítomnosti
Ukončení konference
Směřování & další kroky

Řečníci

Jan Šikl
Obrazu cesty jako základní metafory příběhu člověka. Reflexe, jak schopnost uvažovat o sobě a svém životě jako o cestě, je součástí psychického zdraví. Jak se ztráta vztahu k tomuto obrazu, blízce dotýká ztráty směru a naděje , jak blízce souvisí s prožitky deprese a ztrátou smyslu života.

Tereza Hausmanová
V józe rozvíjíme schopnost být si blíž - kultivujeme všímavost vůči našemu tělu, plynutí dechu a celkovému rozpoložení. Tato dovednost se nám pak může hodit nejen ve vztahu k ostatním, ale i s přírodou. Schopnost jen tak být a spočinout a vychutnávat si léčivou oázu přírody. Během lekce si vyzkoušíme dechová cvičení a pohyby, které nám pomohou dostat se více do těla, uzemnit se a zklidnit mysl. Jednoduše být víc tady a teď. Cvičení jsou vhodná i pro začátečníky a nepotřebujete k nim nic speciálního, možná jen pohodlnější volné oblečení 🙂

Martin Nitsche
Současné uvažování o přírodě v nás se pohybuje ve dvou kontextech. Jeden má původ v romantice a zdůrazňuje posvátnost divoké přírody. “Příroda v nás” v tomto konceptu znamená jiný než přísně racionální typ lidské inteligence, jakousi emoční inteligenci, která je blízká tomu, jak “myslí” příroda jako eko-systém. Post-humanismus, který představuje ten druhý kontext, vychází z analýz temných podob antropocénu, tedy z reflexe ekologických krizí, které způsobil člověk svým panováním nad přírodou. “Příroda v nás” tu proto nese rysy odmítnutí antropocentrismu a souvisí s úsilím o nesebestředné lidství. Cílem mého zamyšlení je oba kontexty blíže filosoficky charakterizovat a popsat je ve vztahu k psychologii individuálního prožívání. Chtěl bych si všimnout jejich rozdílů, ale i spojujících momentů, které spolu vlastně vytvářejí současný diskurs o přírodě v nás. Součástí zamyšlení bude i reflexe politických a spirituálních rizik, které s sebou oba kontexty nesou.

Martin Skála
V imaginacích se často objevují motivy z přírody nebo krajiny, jako třeba květina, strom, dům, louka, les, jeskyně atp. Posdílím imaginace s danými motivy přímo ve scenérii před otevřenýma očima, jak jsem je připravoval pro skupinu lidí na tzv. "Psychodovolené". Tato aktivita měla za cíl propojit vnitřní a vnější svět a naladit se na symbolické vnímání vnější reality, ve které žijeme.

Darja Skálová
Zahrada, sad nebo park je oázou města, která má své pevné hranice. Může být také přechodným místem mezi domem a okolním světem. V tomto osobitém místě se spojuje příroda a kultura, snad jen v zahradě se tyto protiklady tak přirozeně sjednocují a koexistují spolu v dokonalé harmonii. A proto je zahrada, stejně jako symbol zahrady místem vnitřního klidu a usebrání, lékem pro duši. Ve svém příspěvku vás seznámím s projektem Tajná zahrada, ve kterém jsme pozvali účastníky k setkání s druhými i se sebou samými, k odpočinku od shonu všedního dne, aby mohli přijít na jiné myšlenky a zažít nové pocity. Také se s vámi podělím o několik příběhů ze sadové terapie. Účastníci workshopu si rovněž budou moci vyzkoušet jednu z imaginací a na sobě pocítit sílu symbolu zahrady.

Jak se k nám dostanete:
Adresa
Sál architektů, Staroměstská radnice (4. patro), Staroměstské náměstí 1, 110 00, Praha 1