fbpx Skip to content

Explore your inner world through nature and guidance

Embark on a journey with a therapist. We’re here for you. You clear your head and find the inner motivation for the necessary change. You can use the experineced atmosphere for your personal growth. The journey through nature has scientifically proven positive effects such as reducing stress and improving health overall.

I am stuck en
Sometimes everyone does not know how to do it. Some are slapping, some are stepping on, some are drowning ... Together we will take the reins in our own hands. Let's get started.
1
I walk
We walk among the trees and dive into thinking, experiencing and behaving. What we like, what we regret, what we are afraid to look at from a different perspective.
2
I solve
Experience a feeling of your own competence. You will get to your experience or you will learn to regulate it. You will get closer to yourself.
3

Why with us?

Book now

Your experience

1. Choice

We can talk about anything, but it's up to you what we start with. Let's frame the trip before we go.

2. Path to yourself

We can walk, we can stand, we can sit, we can eat. The journey is yours. We are here with you.

3. Closure

In the summary email you will receive the insights you have come up with. Inspiration for next steps and a set of ways to take care of yourself.

For whom?

The journey is not just for those who don’t know how to continue. It serves to move forward. Paths are not a last resort to solve your problems. They are the first and for everyone!

Where?

Usually around Prague, Brno, Pardubice. Together we will choose the difficulty and length of the route to your satisfaction.

With whom?

Our guides draw on their training, experience and different psychotherapeutic orientations.

Náš přístup

Shinrin yoku

Neboli lesní koupel pochází z Japonska a zlepšuje psychické i fyzické zdraví pomocí propojení s přírodou. Přináší řešení všem, kteří chtějí zklidnit mysl, navrátit vnitřní pohodu, relaxovat a zlepšit svůj život a zdraví. Díky shinrin yoku zapojíte všechny své smysly, zpomalíte a začnete vnímat, co se vám dosud nedařilo.

Psychoterapie

Psychoterapie nám pomáhá uvědomit si, že máme dispozice, proto abych na sobě mohli neustále pracovat, něco zlepšovat. Pomůže nám korigovat a naplňovat svá očekávání.

Mindfulness

Zaměříme pozornost na přítomný okamžik bez posuzování, hodnocení a očekávání. Díky prožívání tady a teď se dostaneme do kontaktu se sebou, s tím, co zažíváme. Získáme odstup, vhled a větší kontrolu nad tím, co se děje v nás a kolem nás. Společně s nádechem a výdechem se osvoboďme od neprospěšných návyků a otevřeme dveře novým možnostem.

Koučování

Život se skládá z nepřeberného množství dílčích cílů. Za účelem osobní rozvoje se zaměříme na proces: „Dostat se z místa na místo.“ Nahlédneme současnost za přispění průvodcova zrcadla a zpětné vazby.

Nastavení mysli - Growth Mindset

„Změna je možná.“ Náš postoj a způsob, jakým k životu přistupujeme není neměnná konstanta, ale shluk zkušeností a osobnostních předpokladů, které jsou tvárné. Díky pochopení, že se díky trpělivosti, učení a práci na sobě můžeme posouvat kýženým směrem (směrem, který si určíme), se tak skutečně děje.

Přihlašte se do našeho newsletteru